Menu

Alternatywne Zwiedzanie Warszawy

blog przewodnicki

Poznaj historie praskich kapliczek

kasiachudynska
Na Pradze Północ istnieje ok. 90 kapliczek. To figurki stojące w niszach domów, przyklejone do ścian sypiących się kamienic, w karmikowych budkach, wreszcie większe oszklone i wolnostojące figury.

Stoją na podwórku otoczone śmietnikami, samochodami, ozdabiane kwiatami, które wyrastają czasem w orygianlnych kwietników z opon albo zupełnie zarośnięte. W jednym miejscu są oczkiem w głowie sąsiadów, w innym w ogóle nie zauważane. W jeszcze innym istnieją dzięki nowym mieszkańcom dzielnicy - artystom.

Na niektórych ulicach są niemal w każdej bramie. Wiele znika razem z wyburzanymi kamienicami, umierają razem z praskimi seniorami. 

 

Latem oraz jesienią 2010 opracowałam dwie autorskie trasy spacerowe:

Kapliczki Starej Pragi - Meksykańskie, Luksusowe, Śmietnikowe – w wizerunkach Matki Boskiej i kapliczkach jej poświęconych, odbijają się burzliwe dzieje miasta i mieszkańców. Podczas spaceru odkryjemy historie przedwojenne, okupacyjne i powojenne. Zajrzymy na podwórka, w których kapliczek już nie ma i na takie, na których nie dawno się pojawiły.


 

Kapliczki Nowej Pragi - spacer Wileńską, Stalową i innymi kliamtycznymi uliczkami Nowej Pragi. Tutaj jest ich największe zagęszczenie, dlatego zobaczymy ponad 30 kapliczek zachowanych w różnym stopniu: pięknych rzeźb z aureolą żarówek, spontanicznie ozdabianych, wychuchanych, a także zaniedbanych i zapomnianych. Na trasie jest dużo kapliczek XIX wiecznych, prawdopodobnie pozostałość po istniejącym tu niegdyś cmentarzu.

© Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci