Menu

Alternatywne Zwiedzanie Warszawy

blog przewodnicki

Praskie kapliczki 26.08.2011

kasiachudynska

Sen Pszczoły oraz WarsOff zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu Praskie Ścieżki:

Data: 26.08.2011

Godz. 18 – 20

Przewodnik: Katarzyna Chudyńska - Szuchnik, WarsOff

Bilet: 12 zł

Po spacerze o godz. 20 – 21 w klubie Sen Pszczoły odbędzie się spotkanie poświęcone praskim kapliczkom.

Informacja o wyciecze:

Z okazji święta Matki Boskiej Zielnej zapraszamy na Pragę, by obejrzeć galerię praskich Matek Boskich. Otoczone śmietnikami, samochodami, ozdabiane kwiatami, choinkami, plastikowymi ozdobami, czasem tylko chwastem.  Czasem istnieją dzięki nowym mieszkańcom dzielnicy - artystom. Wiele znika razem z wyburzanymi kamienicami, umierają razem z praskimi seniorami. 

Meksykańskie, Luksusowe, Śmietnikowe – w wizerunkach Matki Boskiej i kapliczkach jej poświęconych, odbijają się burzliwe dzieje miasta i mieszkańców. Podczas spaceru odkryjemy historie przedwojenne, okupacyjne i powojenne. Zajrzymy na podwórka, w których kapliczek już nie ma i na takie, na których nie dawno się pojawiły.

Spacer odbędzie się Stalową, Środkową, Zaokopową, Bródnowską, Szwedzką i innymi ulicami Nowej Pragi, gdzie istnieje największe zagęszczenie podwórkowych świątynek. Zobaczymy ponad 30 kapliczek zachowanych w różnym stopniu: pięknych rzeźb z aureolą żarówek, spontanicznie ozdabianych, wychuchanych, a także zaniedbanych i zapomnianych. Na trasie są także kapliczki XIX wieczne, prawdopodobnie pozostałości po istniejącym tu niegdyś cmentarzu.

Po spacerze odbędzie się wieczór poświęcony praskim Matkom Boskim:

- Instalacja Praski Żłobek artysty Jacka Schmidta z Galerii Praga del Arte. Praski Żłobek to przenośna kapliczka podwórkowa ze współczesnym socjologicznym akcentem, którą uczestnicy wycieczki stworzą razem a artystą.  W tym celu należy przynieść różne rzeczy, które będzie można wykorzystać do instalacji – praskiej podwórkowej kapliczki. Artysta opowie także skąd się pojawiły kapliczki na Pradze i jaki jest sens tej instalacji.

- slajd show ze zdjęciami praskich kapliczek, w tym tych już nie istniejących

- historia - Jak ocaliłam matkę boską, czyli dzieje pechowej kapliczki z ul. Ząbkowskiej 3 opowie przewodniczka Katarzyna Chudyńska - Szuchnik

- możliwość wykonania nadruku na t-shircie z praską Matką Boską, a dokładniej z figurą, która znajduje się na podwórku przy ul. Ząbkowskiej 11. Mini warsztat sitodruku poprowadzi Aga Brwi.

Koszt wykonania nadruku 12 zł, należy przynieść ze sobą koszulkę lub bawełnianą torbę, będzie także możliwość zakupu koszulki na miejscu.

© Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci