Menu

Alternatywne Zwiedzanie Warszawy

blog przewodnicki

Wystawa w Kinie Praha - Tour de Praga 2012.

kasiachudynska

W Kinie Praha od 12.02 do 02.03 można obejrzeć wystawę „Tour de Praga 2012. Z inspiracji i w hołdzie dla Olgierda Budrewicza.””. W ostatnią niedzielę odbyła się również wirtualna wycieczka pod tym samym tytułem.


Co przetrwało z warszawskiej Pragi opisywanej przez Olgierda Budrewicza w 1964 roku? (Felieton Tour de Praga, „Bedeker Warszawski Praga”, czytelnik 1964).  Jak zmieniły się najbardziej charakterystyczne miejsca w okolicy ul. Targowej w ciągu ostatnich 50 lat?


Wystawa „Tour de Praga 2012. Z inspiracji i w hołdzie dla Olgierda Budrewicza” to próba pokazania jakie zmiany niesie Pradze upływ czasu. Wystawa składa się z archiwalnych fotografii oraz zdjęć wykonanych współcześnie. Widzimy 12 praskich lokalizacji z lat 60., 70. i początku 80. i obecnie. Tylko kilka z nich przeobraziło się dość znacznie. Większość w niewielkim stopniu zmieniło swój charakter.


W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmianie uległ bardziej lub mniej znaczący detal miejskiego krajobrazu. W Zakładach Spirytusowych przy Ząbkowskiej to szyld, w Praskim Domu Towarowym – elewacja. Zniknęły urzekające dziś, wymalowane na całą ścianę reklamy – murale na wielkiej ścianie kamienicy Targowa 62 widoczne niegdyś od ul. Ząbkowskiej. Tu można było podziwiać wyroby FSO, Polmosu i Polleny.


Nie ma już budek z piwem, dorożek i brzózek. Opustoszał bazar Różyckiego. Wszędzie tam, gdzie dziś jest plomba – blok, czy biurowiec jeszcze nie tak dawno stały niskie pawilony lub drewniane domy. Bruk na Targowej został przykryty asfaltem.
Wystawa jest więc okazją, by zobaczyć m.in. drewniaki stojące przy ul. Targowej, praski dom towarowy PDT – dziś biurowiec mieszczący Urząd Skarbowy (Rainbow Center), okolice pomnika Czterech Śpiących, Bazaru Różyckiego, ulic: Ząbkowskiej i Brzeskiej, a także skrzyżowanie ul. Targowej z Kijowską, które najbardziej się zmieniło i ciągle zmienia się na naszych oczach.


Wystawa została przygotowana w ramach warsztatów dziennikarsko – przewodnickich 50+ projektu „Aktywna Praga”.
Fotografie archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum warszawskiej Pragi, Muzeum Historycznego m.st. Warszawy oraz ze zbiorów prywatnych.

Autorem współczesnych fotografii jest Weronika Cisowska. Patronem wystawy „Tour de Praga 2012” jest Muzeum warszawskiej Pragi. Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Wystawa została wydrukowana dzięki uprzejmości firmy Profilab, której serdecznie dziękuję.© Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci