Menu

Alternatywne Zwiedzanie Warszawy

blog przewodnicki

Zamiast pić kawę w domu, wychodzę do praskich kafejek

kasiachudynska
- wywiad z malarką Joanną Świerczyńską, prowadzącą pracownię przy ul. Ząbkowskiej.

WarsOFF: Masz bogaty dorobek artystyczny. Czy obecna wystawa w Galerii Graże na Targowej 84 to Twoja pierwsza wystawa po prawej stronie Wisły?


Joanna Świerczyńska: O myślę że jest całkiem nieźle, odnosząc się do „dorobku artystycznego”, choć oczywiście znam osoby które pracują bardziej. Ostatnio co roku staram się coś pokazać. Po długiej przerwie, w 2010 roku pokazałam obrazy olejne w Galerii Pokaz.  A Praga? Właśnie została otwarta wystawa w Galerii Projektantów „Graże”. To nowe miejsce na Pradze. Ma ambicje pokazywać sztukę na różnych poziomach w projekcie „Sztuka nie sztuka”, będą pokazy biżuterii, sztuki użytkowej, fotografii. Kibicuję bardzo prowadzącej Grażynie Bieganik, otwarte w trudnym miejscu i czasie, skrzyżowanie 11 Listopada i Tarowej a wokół..... ogrodzenia budującego się metra. W ubiegłym roku prezentowałam prace w Galerii/ Studio Fotograficznym „Klitka” na Ząbkowskiej. Właścicielkę poznałam przypadkiem i od razu polubiłam. Zaglądam tam często na dobrą kawę i rozmowy, mam  vis a vis pracownię. Tak się składa że obie galerie, w których pokazywałam prace prowadzą kobiety, z pomysłem i fantazją.


Czy Twoim zdaniem artyści działający na Pradze mają tu możliwość prezentowania swojej sztuki?


Joanna Świerczyńska: O tak, absolutnie tak uważam. Tu jest bardzo dużo miejsc, bardziej i mniej znanych lub właśnie powstających. Oczywiście Galeria Klimy Bocheńskiej oraz galeria Klatka w Koneserze. Jest również Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Lubelska30/32 są tam pracownie artystów, które zamieniają się w galerie goszczące innych i otwarte dla publiczność w Noc Muzeów. Zagłębie artystyczne na ul Inżynierskiej 3 - Pracownie „Nizio”,  Yoli Zuchniewicz, Klub „Sen Pszczoły” aktywnie uczestniczący w prezentacjach m.in. młodej sztuki. Cykliczne już imprezy pt. Praskie Podwórka. Często sami artyści organizują wystawy w swoich pracowniach jak choćby Janek Kubicki z żoną w pracowni rzeźby na Brzeskiej.  Artyści z PZO na Grochowskiej również zapraszają na cykliczne imprezy. Na Grochowskiej maja również swoje pracownie malarskie Dyndo i Ciecierski. To tylko kilka przykładów.


Od kiedy jesteś związana z Pragą? Jak się pracuje w Twojej pracowni na Ząbkowskiej?
Joanna Świerczyńska: To już 7 lat minęło odkąd przeprowadziłam się na Pragę. Wybrałam sobie ulicę, znalazłam mieszkanie, porzuciłam Ursynów i czuję się tutaj jak u siebie.  Praga jest intrygująca i wymagająca, ale też jak już raz zakosztujesz, to nie ma innej opcji. Pracownia  przy Ząbkowskiej 11 jest małym miejscem, zapewne po stróżówce. Jest mała i wąska, światło marne, więc w zasadzie pracuję przy sztucznym, ale chyba nie zamieniłabym na inne. W każdym razie póki formaty, które lubię są nieduże, trochę żartuje, ale tak jest. Ząbkowska jest tyglem głośnym z powodu kocich łbów,  ale tylko echo dociera do mojej stróżówki, a kiedy tylko zechcę zamykam. Idę na kawę i pogadać  po sąsiedzku do „Klitki” lub „Starej Pragi”. Raz próbowano włamać się do pracowni, ale zamek przetrzymał napór i mam nadzieję że były to tzw. „pierwsze koty za płoty”  i teraz jestem rozpoznawalna.  Nawet tabliczka „Pracownia artysty malarza” została na drzwiach mimo, iż radzono mi „zachować anonimowość”....


Prowadzisz warsztaty plastyczne – czy Prażanie chętnie z nich korzystają, potrzebują sztuki? Czy raczej są to osoby z innych dzielnic?
Joanna Świerczyńska: Warsztaty artystyczno – malarskie rzeczywiście prowadzę i choć są to trudne początki, to mam już grupę konsekwentnie przychodzącą na zajęcia. Przez ponad rok gościło nas Koło Gospodyń Miejskich udostępniane przez Izę Bill ze Studia Melon. W zajęciach uczestniczą głównie kobiety i przyjeżdżają na Pragę z innych dzielnic. Pytanie, o uczestnictwo Prażan jest istotne, ale trudno mi na nie odpowiedzieć. Myślę, że jak my wszyscy, potrzebują sztuki, ale może jeszcze to nie jest ważna pozycja w ich życiu. Z jednej strony w czasie ubiegłorocznej Nocy Muzeów miałam w swojej pracowni wielu odwiedzających z Pragi i najbliższego sąsiedztwa. Mieliśmy bardzo długie i ciekawe rozmowy pokazujące wrażliwość odbiorców i ich niezaspokojone artystyczne potrzeby.


A wracając do pytania o warsztaty zapraszam wszystkich, którzy już próbowali tworzyć ale zapomnieli i tych, którzy boją się zaryzykować. Od marca zajęcia przenoszę na ul Kłopotowskiego 38 m. 5 do siedziby Stowarzyszenia 81 stopni (www.81stopni.pl). Zapraszam również na spacery z WarssOff po Pradze zakończone zajęciami malarskimi.


Czy zastój komunikacyjny spowodowany przez budowę metra zabija życie artystyczne na Pradze, czy paradoksalnie mu sprzyja? Pytam, gdyż w ostatnim czasie powstały co najmniej dwie nowe galerie wzdlóż ul. Targowej.


Joanna Świerczyńska: A może to nie paradoks tylko nadzieja, że jak się przetrwa stan oblężenia, jak nazywam trudności związane z budową metra, to nagrodą będzie zwiększenie zainteresowania tym miejscem. Oczywiście w grę wchodzi świeże doświadczenie i nadzieje, bo jeśli spytasz prowadzących od dawna knajpki, lokale, lokaliki i zakładziki na Pradze to powiedzą, że żyje się ciężej i zarobki spadły drastycznie. Oni wszyscy czekają na chwilową obniżkę czynszów. Ci, którzy jeszcze funkcjonują bo wielu już się zamknęło co widać po opustoszałych witrynach.
Dlatego zamiast pić kawę w domu ja wychodzę do praskich kafejek.


Wystawę malarstwa olejnego Joanny Świerczyńskiej w Galerii Graże można ogladać do końca lutego.

Joanna Świerczyńska

Ukończyła grafikę na warszawskiej ASP w pracowni grafiki – linorytu prof. Haliny Chrostowskiej i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. W ramach studiów artystycznych ukończyła studium pedagogiczne. Prowadziła indywidualne zajęcia plastyczne z młodzieżą. W latach 80-tych XX wieku uczestniczyła w niezależnym życiu artystycznym.
Pracuje w technice monotypii, maluje obrazy, rysuje oraz zajmuje się projektowaniem wnętrz. Prowadzi warsztaty malarskie w siedzibie Stowarzyszenia 81 stopni Pradze oraz warsztaty kreatywne m.in. dla Stowarzyszenia Barwy Kultury, Fundacji Hereditas, Fundacji Projan. Współpracuje z Warsoff - Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Przez 8 lat związana z „ Gazeta Wyborczą” jako grafik i rysownik.
telefon kontaktowy +48603670167
www.joannaswierczynska.pl
www.81stopni.pl© Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci