Menu

Alternatywne Zwiedzanie Warszawy

blog przewodnicki

Muzeum Pragi - nie dla centralizacji i likwidacji!

kasiachudynska

Coraz bardziej niepokojące są wieści dotyczące działań i planów nowej dyrekcji Muzeum Historycznego m.st. Warszawy wobec Muzeum Warszawskiej Pragi. Poniżej publikujemy list mieszkańca Pragi, pana Jacka Natorffa, oburzonego tą sytuacją. Wkrótce głos WarsOff w tej sprawie.

 

LIST OTWARTY DO LUDZI DOBREJ WOLI, KTÓRYM PRAGA NIE  JEST OBOJĘTNA


"Po przeczytaniu artykułu na stronie portalu twoja-praga.pl  (  http://www.twoja-praga.pl/info/informacje/3090.html ) o wywożeniu pamiątek do magazynów centralnych jestem pełen obaw co do dalszych losów wyczekiwanego przez Prażan Muzeum Pragi. Myślę, że działania takie są upokarzające dla mieszkańców naszej Pragi.

Dzieląc się pamiątkami i wspomnieniami a jestem jednym z darczyńców, czyniłem to z myślą, że pamiątki i wspomnienia pozostaną na terenie dzielnicy i będą przede wszystkim służyły mieszkańcom prawego brzegu Wisły. Entuzjazm, jaki towarzyszył akcjom zbierania pamiątek był możliwy tylko dla tego, że mieliśmy nadzieje na pierwsze z prawdziwego zdarzenia muzeum po prawej stronie rzeki. Dzisiaj ta nadzieja jest nam odbierana. Czekając na otwarcie naszego muzeum - podkreślam NASZEGO MUZEUM PRAGI a nie ogólno - miejskiego, czy jak kto woli Historycznego miasta Warszawy jesteśmy systematycznie wystawiani na próbę czasu poprzez przesuwanie terminów oddania budynków i rozpoczęcia działalności w stałej siedzibie.

Zbiórka i zgromadzenie eksponatów stanowiących często pamiątki rodzinne było możliwe tylko dla tego, że Praga z działań wojennych wyszła w miarę obronną ręką I dzięki temu w domach mieszkańców pozostało to, co stanowi dzisiaj zbiór wywożony z naszej dzielnicy.

Myślę, że decyzję o wywiezieniu zbiorów z naszej dzielnicy została podjęta przez kogoś, komu obce jest pojęcie patriotyzmu lokalnego i szacunku dla mieszkańców Pragi. Ja osobiście czuję się okradziony ze swoich wspomnień, które podarowałem Muzeum Pragi a nie Muzeum Warszawy.


Apeluję, do tych, którzy podjęli taką decyzję, aby pamiątki, które stanowią dar serca dla Muzeum Pragi pozostały na terenie naszej dzielnicy i służyły przede wszystkim społeczności lokalnej. Wywiezienie pamiątek może sugerować, że Muzeum Pragi zanim otrzyma stałą siedzibę będzie zlikwidowane."


Jacek Natorff mieszkaniec warszawskiej Pragi.
Warszawa 11 kwietnia 2013r.

© Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci