Menu

Alternatywne Zwiedzanie Warszawy

blog przewodnicki

Parkowa architektura z macew na Pradze - trzeci dzień rozbiórki

kasiachudynska

macewy użytkowe park warszawa

Prace przy rozbiórce parkowej architektury z nagrobków trwają. Część parku zajmują już stosy z kawałków piaskowca - te, na których widać napisy i ornamenty są ustawiane oddzielnie.

pergole z macew na Pradze

Tutaj widać zwieńczenie macewy z płaskorzeźbą - motywem dłoni złożonych w geście błogosławieństwa, umieszczane na nagrobkach potomków arcykapłana Aarona. Czasem któraś z nierównomiernych brył wyróżnia się wyblakłym chyba czerwonym kolorem - macewy były kiedyś malowane na czerwono, żółto, niebiesko. Dziś te otwarte dłonie  w czasie rozbiórki nasypów z macew nabierają nowej symboliki...

nagrobki park leśnika

Sporo jest kawałków kamieni z rosyjskojęzycznymi inskrypcjami. Skąd się tu wzięły?

macewy z parku leśnika

Oto dawny budulec parkowych murków, nasypów i zabezpieczeń - tu kawałki są w całkiem dobrym stanie, częściej jednak są zabetonowaną masą. W tle pergole z macew zarośnięte winem, które wkrótce także zostaną rozebrane. To na pergolach można było dostrzec napisy w jidysz.

macewy w parku

Wkrótce kamienie zostaną przewiezione na Cmentarz Żydowski na Bródnie. Ale pracy jest jeszcze bardzo dużo - chociażby całe obramowanie placu zabaw i murki z drugiej strony parku.

macewy na placu zabaw

I na koniec refleksja - w urzędzie dzielnicy, musiał pozostać ślad po tej powojennej rewitalizacji parku. Kto, jak, dlaczego zdecydował o użyciu nagrobków jako materiału do ozdobienia parku, miejsca na potańcówki i placu zabaw? W skali Warszawy nie był to oczywiście odosobniony przypadek, ale może odpowiedź na te pytania pomoże zrozumieć dlaczego kilka lat po wojnie na tak dużą skalę zwieziono tu te nagrobki, połamano i zmieniono na parkowe meble.


© Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci