Menu

Alternatywne Zwiedzanie Warszawy

blog przewodnicki

Usuwanie macew z Parku "Leśnika" rozpoczęte

kasiachudynska

macewy park leśnikaW poniedziałek 6 października rozpoczęło się rozbieranie parkowych murków i pergoli wykonanych z macew prawdopodobnie z praskiego cmentarza na Bródnie. To zaskoczyło okolicznych mieszkańców, gdyż rozbiórka zapowiadana była na przyszły rok.

Usuwają je pracownicy warszawskiego Zakładu Remontu i Konserwacji Dróg. Dyskusja o potrzebie przewiezienia macew na cmentarz trwała od kilku lat, problematyczne było ustalenie podmiotu, który pokryje koszty przewiezienia macew. W rozmowach z Warszawską Gminą Żydowską oraz burmistrzem Pragi Południe uczestniczyli między innymi działacze ze Stowarzyszenia Szymona An-skiego, znanli z projektu Kibuc Grochów.

macewy codziennego użytku

Obecna rozbiórka jest możliwa dzięki prywatnemu amerykańskiemu ofiarodawcy.

macewy grochów

Parkowe murki oraz pergole zbudowane z macew otaczały przez kilkadziesiąt lat "okrąglak", czyli dawną widownię przed drewnianą sceną z zadaszeniem. Scena stała tu niedługo, do lat 60 tych i odbywały się na niej między innymi przedstawienia i potańcówki.

Choć pergole porasta wino można było na nich zauważyć ornamenty charakterystyczne dla nagrobków oraz napisy ijdysz. Na jednej z palet widoczne są napisy cyrylicą oraz ornament w kształcie krzyża - takich zagadek przy odsłanianiu i odkopywaniu macew na pewno będzie więcej.

W trakcie wyjmowania macew okazało się jak ogromna ich ilość została zużyta do parkowej architektury. Macewy posłużyły jako budulec w trakcie powojennej modernizacji parku. 

macewy park leśnika

Długo czekaliśmy, aż wrócą na swoje pierwotne miejsce, a park Leśnika nie będzie już jednym z ostatnich miejsc w Warszawie, gdzie można  zobaczyć macewy użytkowe. Warto za to sprawdzić murki w Parku Skaryszewskim, które wyglądają łudząco podobnie.

Czekamy na nowe szaty parku Leśnika.

macewy z cmentarza bródnowskiego

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • aph521

    Grochów Mały (Pierwszy) to Praga nie jest. Pałacyk grochowski obok zresztą...

© Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci