Menu

Alternatywne Zwiedzanie Warszawy

blog przewodnicki

Z parku na cmentarz, czyli dalszy ciąg dyskusji o macewach użytkowych

kasiachudynska

Co zrobić z żydowskimi cmentarzami po wojnie, jako miejscami, które przestały pełnić swoje funkcje? Zastosowanie nagrobków jako materiału budowlanego w publicznych miejscach w powojennej Warszawie, to jedno z najbardziej szokujących "zastosowań".

Pomnik z macew na dawnym kirkucie

Przy okazji dyskusji towarzyszącej rozbiórce macew, która odbywa się właśnie w parku "Leśnika" warto pokazać inny przykład.

macewy codziennego użytku

W Łukowie (obecnie woj. lubelskie) kilkudziesięciotysięcznym miasteczku z prężną gminą żydowską przed wojną, macewy z dawnego kirkutu wykorzystano do... postawienia pomnika upamiętniającego poległych i pomordowanych starozakonnych, jak również tych walczących w partyzantce. Pomnik powstał cztery lata po wojnie - 19 czerwca 1949 r. i był symbolicznym nagrobkiem dla uczczenia pamięci Żydów ekshumowanych tego roku z terenów Łukowa i okolic.

macewy Łuków

Organizacją ekshumacji i uroczystościami związanymi z budową pomnika, (które były jednocześnie sposobem na uporządkowanie terenu dawnego kirkutu) zajął się specjalnie powołany Komitet. Ze względu na datę można przypuszczać, że odbywało się to w ramach odbudowy życia żydowskiego w Polsce, z inspiracji ocalałych Żydów, kiedy jeszcze było to możliwe. Na początku lat 50 tych państwo zdelegalizowano bowiem wszelkie żydowskie organizacje.

zniszczone macewy

Źródło i zdjęcia za: dr Krzysztof Czubaszek, http://www.kirkuty.xip.pl

© Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci