Menu

Alternatywne Zwiedzanie Warszawy

blog przewodnicki

Przedonsultacyjny spacer po Pradze Południe

kasiachudynska

Uczestnikom niedzielnego spaceru po Pradze Południe - serdecznie dziękuję za wytrwałość!

Kamionek i część Grochowa w ramach najnowszego programu rewitalizacji (ZPR) czeka kilka zmian - dużych i małych. To im oraz efektom dotychczasowej rewitalizacji poświęcony był spacer przedkonsultacyjny.

Wycieczka rozpoczęła się od wyjątkowej kamienicy z adresem Targowa 14 (kiedyś Wołowa 34), mogliśmy zwiedzić cztery urokliwe podwórka, które na co dzień są niedostępne. Dla chętnych spragnionych więcej informacji o tym wyjątkowym zabytku polecam artykuł Janusza Sujeckiego ze Spotkań z zabytkami, którego skan umieszczony jest tutaj.

Trasa obejmowała m.in. trzy ulice (Skaryszewska, Mińska, Kamionkowska) których przedwojenne kamienice komunalne zostały zakwalifikowane do remontu. Są to jednocześnie miejsca w pobliżu centrów lokalnych - miejsc ważnych, bądź uczęszczanych przez mieszkańców.

sinfonia varsovia stajnie

fot. Fundacja 8 Życzeń: Dawna aula w Stajni Instytutu Weterynaryjnego, zaadaptowana na koncert

Sinfonia Varsovia rewitalizacja

fot. Fundacja 8 Życzeń: Tylko takie konie rżą teraz w dawnej "weterynarii" - stajnia od ul. Grochowskiej.

Ważnym punktem wycieczki po Pradze Południe było dawny Instytut Weterynaryjny, adaptowany na siedzibę orkiestry Sinfonia Varsovia. Uczestnicy mogli wejść do środka Pałacu, a także dowiedzieć się, dlaczego na terenie Sinfonii znalazła się najnowsze grochowska kapliczka, zwana również Matką Boską Grochowską.

Instytut Weterynaryjnyźródło:sinfoniavarsovia.org

Po blisko 4 godzinnej opowieści o zmianach w tej części prawobrzeżnej Warszawy najwytrwalsi zobaczyli budynek dawnej przychodni dziecięcej, w której dziś  mieści się Centrum Aktywności Lokalnej.

Zwieńczenie wycieczki po Kamionku i Grochowie było słodkie - odwiedziliśmy słynną grochowską cukiernię z rurkami z butą śmietaną - jak to w niedzielę serwowała je sama właścicielka - Alina Przewłocka.

Warto przypomnieć, że konsultacje związane z rewitalizacją obszaru na Pradze Południe odbędą się:

23 kwietnia (czwartek), godz. 17:30-20:30, Centrum Paca, ul. M. Paca 40

Do zobaczenia!

© Alternatywne Zwiedzanie Warszawy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci