blog przewodnicki
wtorek, 21 lutego 2012
- wywiad z malarką Joanną Świerczyńską, prowadzącą pracownię przy ul. Ząbkowskiej.
piątek, 17 lutego 2012

Już dziś w pięknej praskiej kamienicy przy ul. Targowej 84 wernisaż współpracującej z WarsOFF artystki Joanny Świerczyńskiej. Nie potrzebuję dodawać, że Joanna to artystka związana z Pragą, a wernisaż to okazja, by odwiedzić nowe miejsce na mapie artystycznej Pragi - Galerię Projektantów GRAŻE!

wtorek, 14 lutego 2012

W Kinie Praha od 12.02 do 02.03 można obejrzeć wystawę „Tour de Praga 2012. Z inspiracji i w hołdzie dla Olgierda Budrewicza.””. W ostatnią niedzielę odbyła się również wirtualna wycieczka pod tym samym tytułem.


Co przetrwało z warszawskiej Pragi opisywanej przez Olgierda Budrewicza w 1964 roku? (Felieton Tour de Praga, „Bedeker Warszawski Praga”, czytelnik 1964).  Jak zmieniły się najbardziej charakterystyczne miejsca w okolicy ul. Targowej w ciągu ostatnich 50 lat?


Wystawa „Tour de Praga 2012. Z inspiracji i w hołdzie dla Olgierda Budrewicza” to próba pokazania jakie zmiany niesie Pradze upływ czasu. Wystawa składa się z archiwalnych fotografii oraz zdjęć wykonanych współcześnie. Widzimy 12 praskich lokalizacji z lat 60., 70. i początku 80. i obecnie. Tylko kilka z nich przeobraziło się dość znacznie. Większość w niewielkim stopniu zmieniło swój charakter.


W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmianie uległ bardziej lub mniej znaczący detal miejskiego krajobrazu. W Zakładach Spirytusowych przy Ząbkowskiej to szyld, w Praskim Domu Towarowym – elewacja. Zniknęły urzekające dziś, wymalowane na całą ścianę reklamy – murale na wielkiej ścianie kamienicy Targowa 62 widoczne niegdyś od ul. Ząbkowskiej. Tu można było podziwiać wyroby FSO, Polmosu i Polleny.


Nie ma już budek z piwem, dorożek i brzózek. Opustoszał bazar Różyckiego. Wszędzie tam, gdzie dziś jest plomba – blok, czy biurowiec jeszcze nie tak dawno stały niskie pawilony lub drewniane domy. Bruk na Targowej został przykryty asfaltem.
Wystawa jest więc okazją, by zobaczyć m.in. drewniaki stojące przy ul. Targowej, praski dom towarowy PDT – dziś biurowiec mieszczący Urząd Skarbowy (Rainbow Center), okolice pomnika Czterech Śpiących, Bazaru Różyckiego, ulic: Ząbkowskiej i Brzeskiej, a także skrzyżowanie ul. Targowej z Kijowską, które najbardziej się zmieniło i ciągle zmienia się na naszych oczach.


Wystawa została przygotowana w ramach warsztatów dziennikarsko – przewodnickich 50+ projektu „Aktywna Praga”.
Fotografie archiwalne pochodzą ze zbiorów Muzeum warszawskiej Pragi, Muzeum Historycznego m.st. Warszawy oraz ze zbiorów prywatnych.

Autorem współczesnych fotografii jest Weronika Cisowska. Patronem wystawy „Tour de Praga 2012” jest Muzeum warszawskiej Pragi. Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Wystawa została wydrukowana dzięki uprzejmości firmy Profilab, której serdecznie dziękuję.„Na chwilę zgasło światło, po czym nastąpiła eksplozja. W budynku nie było słychać huku, miałam wrażenie, jakbym szybko jechała windą do góry. Trwało to kilka sekund. Gdy opadł pył, wyszłam na zewnątrz”. - tak o wybuchu opowiadała pracownica Rotundy Zofia Suchenek.

15 lutego br. mijają 33 lata od tragicznego wybuchu gazu w Rotundzie. W wyniku eksplozji śmierć poniosło 49 osób, a ponad 100 zostało rannych, wśród nich pracownicy i klienci Banku oraz przypadkowi przechodnie. Była to największa katastrofa w powojennej Warszawie.

Jak co roku 15 lutego, o godzinie 12.37 zawyją syreny. Władze m. st. Warszawy, rodziny ofiar wypadku, przedstawiciele władz oraz pracownicy PKO Banku Polskiego złożą wieńce pod tablicą upamiętniającą rocznicę wybuchu oraz uczczą minutą ciszy pamięć tych, którzy zginęli w warszawskiej Rotundzie PKO w 1979 r.

W czasie eksplozji w budynku przebywało 170 pracowników i ok. 300 klientów. Z gruzów wydobyto 49 ciał i 135 rannych. Budynek został kompletnie zniszczony, wszystkie kondygnacje zapadły się do podziemi, uszkodzone zostały też pobliskie domy. W walce o życie tych, którzy znaleźli się pod gruzami, wzięło udział ponad 2000 osób. Wśród nich byli strażacy, milicja, wojsko oraz mieszkańcy Warszawy, którzy spontanicznie włączyli się do akcji niesienia pomocy.

Śledztwo wykazało, że przyczyną wybuchu był nieszczęśliwy wypadek. Rotunda ponownie została oddana do użytku klientów pod koniec października 1979 roku.

źródło: PKO BP, Tajemnice Warszawyśroda, 08 lutego 2012

Ponieważ mrozy nie odpuszczają wycieczka Tour de Praga 2012 odbędzie się w wersji wirtualnej w Kinie Praha. Zmianie uległa również godzina wydarzenia - zaczynamy o 15. 30.

W trakcie wirtualnej wycieczki pokażemy miejsca, opisywane przez Budrewicza. Nie zabraknie również przedstawiciela Muzeum warszawskiej Pragi, który opowie o historii kamienic Targowa 50/52 oraz o budowie i ekspozycji Muzeum.

Wirtualna wycieczka połączona jest z wernisażem wystawy Tour de Praga w trakcie:

- quizy przygotowane przez rodowitych Prażan.

- znajdź różnice na fotografiach, czyli jak zmieniła się Praga w ciągu ostatnich 50 lat.

 
1 , 2