blog przewodnicki
poniedziałek, 27 grudnia 2010

Wejście do klubu Zwiąż Mnie w praskim Małym Berlinie, czyli zagłębiu na ul. 11 Listopada 22

wejście do Zwiąż Mnie

czwartek, 23 grudnia 2010

 

Inspiracje ludowe, patriotyczne, dożynkowe? Reklama kuroterapii? Maryja z kurą i kłosami jest chyba najbardziej oryginalną ze wszystkich warszawskich kapliczek. Specjalnie dla niej zostawiono kawałek ściany przy wyburzaniu domu. Adres - Solec 103.

niedziela, 19 grudnia 2010

Sednem alternatywnego zwiedzania Warszawy jest Praga, wyjątkowa prawobrzeżna dzielnica. Tu nie ma wieżowców i białych kołnierzyków, jest dużo pięknej przedwojennej architektury i różnej maści freaków. Choć większość budynków jest potwornie zniszczona, zaniedbana i nigdy nie remontowana, tym bardziej fascynujące jest wypatrywanie w nich śladów dawnej świetności.

Czas toczy się wolniej. Od kilkunastu lat dzielnicę skolonizowali artyści, budząc ją do życia. Praga powoli przestaje być uważana za niebezpieczną, staje się modna. Ulice, które do tej pory były synonimem najgorszych, zapełniają się klubami, kafejkami, galeriami i teatrami. Praga zmienia się z dnia na dzień. Musisz to zobaczyć, musisz to poczuć!

Proponuję kilka sposobów na poznanie Pragi w zależności od tego, czy interesują Cię kultura, sztuka, historia, architektura, socrealizm itd:

1. Od przemysłu do artystów – czyli Praga w pigułce.

2. Mały Berlin, Koneser, magazyny Wróblewskiego - spacer po praskich zagłębiach artystycznych.

3. Praski mix kulturowy – zobacz, jakie kultury i narodowości miksują się na Pradze.

4. Praga postindustrialna - ruiny, lofty i centra kultury.

5. Praskie zabytki – te z katalogu i te niewidoczne dla przechodniów.

6. Nowa Praga - w królestwie Pana Gumy, Pana Ściany i Aksamitnego Heńka.

7. PRL na Pradze - miejsca, w których czas się zatrzymał.

8. Praga Filmowa - kultowe komedie PRLu, działa światowych reżyserów, najnowsze produkcje kina polskiego ostatnich lat, seriale -  wszystko kręci się w tej najbardziej warszawskiej dzielnicy.

 

sobota, 18 grudnia 2010

Studio 23 to nowy sklep z komiksami i jednocześnie kawiarnia w podwórku na Inżynierskiej 3.

Na Stalowej 5 - Bumcykcyk sklep cyrkowy, oprócz monocykla, akcesorii do żonglerki i diabolo tu można kupić także niestandardowe pamiątki warszawskie http://www.bumcykcyk.com/

 

niedziela, 12 grudnia 2010

Jej znalezienie nie jest łatwe. Najpierw musimy odszukać adres Konopacka 17, potem spróbować dostać się na klatkę schodową (domofon) przez klatkę przechodzimy na podwórko i oto ona - Fabryka Wyrobów Żelaznych, Konstrukacji i  Ornamentów "H. Zieleziński" a raczej wileka podłużna hala jaka po niej została. Pochodzi z 1910 r., a kamienica frontowa, która jej strzeże z lat 30 tych.

Budynek jest opuszczony i należy do miasta. Po remoncie mógłby spełniać funkcje kulturalne lub gastronomiczne, podobno istnieje możliwość przebicia wejścia do niego od podwórka ul. 11 Listopada 22.

Dla zwiedzających uwaga, podobno lokatorzy bywają niemili i potrafią zamknąć podwórko na klucz, nie patrząc na to, że ktoś z zewnątrz jest w środku!

 

Więcej zdjęć tutaj: http://www.architekturawarszawy.waw.pl/2010/06/konopacka-17-fabryka-wyrobow-zelaznych-konstrukcji-i-ornamentow-h-zielezinski/

 
1 , 2