blog przewodnicki
wtorek, 29 marca 2011

Pogoda na wycieczki zaczęła dopisywać właśnie w ostatnich dniach naszego konkursu postanowiłam więc dać jeszcze szansę, tym, ktorzy o konkursie dowiedzieli się niedawno i zmarźlakom, którym do tej pory nie chciało się wyjść z domu. Praga czeka nas Was i nagroda też!

 

Macie jeszcze tydzień - na maile z trasami czekam do 5 kwietnia!

Ogłoszenie konkursu - 8 kwietnia!

Zasady konkursu: http://warsoff.blox.pl/2011/03/Konkurs-Warsoff-Dokad-zaniosa-Cie-nogi.html

poniedziałek, 28 marca 2011

"Radzę panu przejść się kiedyś w wiosenny wieczór pod fabrycznymi murami Krochmalnej czy Chłodnej, położyć się na zaśmieconych, pokrytych suchotniczą trawą i odłamkami cegieł łąkach, powędrować wśród torowisk i nasypów Dworca Wschodniego i odkryć warszawską atmosferę."

To ze "Złego" Tyrmana. Choć fabryk na Krochmalnej ani Chłodnej już nie uświadczymy, mam jednak miejsce idealnie pasujące do tego opisu. To tereny przy Porcie Praskim, mieszczącym się na Starej Pradze, na terenie dawnego Skaryszewa.

Przed wojną, w trakcie, i kilkanacie lat po turkotała tędy kolejka wąsokotorowa między Jabłonną a Prosiakowem, czyli Karczewem. Prosiakowem, bo podczas wojny stamtąd szło nielegalne zaopatrzenie żywnościowe dla tych, którzy mieli więcej szczęścia i nie jedli okupacyjnych dań typu flaki z warzyw i dżem z buraków... (choć niewątpliwie mniej zdrowe...) Kolejka rozebrana w latach 50, ale w podwarszaskich miejscowościach (Falenica, Józefów itd) zachowane są domki, w których można rozpoznać dawne budynki stacyjek. Dziś proszę Państwa po lewej zamkniete osiedle (tylko 10 tys. za metr, ale Praga jest modna!) , a po prawej zdezelowane ogródki działkowe, które miejscami przypominają fortece nie do zdobycia.

A nieopodal pozostałość dawnej rzeźni, która w tym miejscu działała do lat 70. Podobno ścieki nie oczyszczane wpadały do Wisły, a poniżej był punkt czerpania wody. Cóż, tu świetnie pasuje powiedzenie "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni." Pozostałość to podobna hala przependowa dla bydła. Wcześniej w tym miejscu był targ koński.

Zupełnie po drodze na ul. Kępnej, jedno z 3 na Pradze miejsc publicznych ekzekucji wykonanych podczas okupacji. Z dala widoczne ślady po kulach, od których zgineli mieszkańcy.

 

niedziela, 20 marca 2011

Moskwa, Florencja, Paryż i Rzym to miasta, których atmosferę możemy poczuć w okolicach Placu Konstytucji czyli Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

Poniżej kilka fotek z pozdrowieniami i podziękowaniami dla uczestników niedzielnego spaceru :)

piątek, 18 marca 2011

 

16 Kwietnia (sobota) "Kiełbasa i Brylanty" Spacer z Obiektywem

Start: 16.30

Zbiórka róg Targowej i Ząbkowskiej

Czas trwania: 2, 5 h, koniec pod klubem Zwiąż Mnie

Wpisowe: 10 zł (w cenie kawa/piwo w klubie Zwiąż Mnie)

Zapisy: zwiazmnie.kultura@gmail.com (ilość miejsc ograniczona)

Weź ze sobą  aparat i chodź z nami na Pragę! Jeśli lubisz fotografować miasto, wychwytywać absurdy, chcesz uwieczniać coś, co za chwilę może zniknąć – to spacer dla Ciebie.Będziemy fotografować: szyldy, neony, kapliczki, szablony i murale, stare tabliczki z nazwami ulic, nauczymy się łapać w obiektywie architektoniczne kontrasty, podwórka studnie, piony i poziomy fotografować miejsca charakterystyczne dla Pragi. Podczas wycieczki swoje siły połączą przewodniczka Kasia Chudyńska - Szuchnik (Warsoff) oraz fotografka Aneta Wieliczko, która udzieli profesjonalnych wskazówek.

Przygotuj własną trasę zwiedzania i wygraj interaktywny tablet!

Zapraszam do udziału w nietypowym, indywidualnym spacerze.
Data i godzina –
dowolna!
Miejsce startu - wybierasz wedle własnego uznania. Ale gdzie zajdziesz, tego nie wie nikt!

Warunek: musisz być po prawej stronie Wisły. Jedyne, co łączy wszystkich uczestników konkursu to takie same zasady.

Kiedy już staniesz w wybranym miejscu startu, musisz postępować według 10 podanych poniżej wskazówek. Tworząc je inspirowałam się ideą Synchronicznego Zwiedzania z przewodnika „Experimental Travel” Lonely Planet.

Idąc na wycieczkę koniecznie weź ze sobą aparat i notes, aby dokumentować swój szlak. Po powrocie przygotuj krótkie sprawozdanie ze zdjęciami i mapę z zaznaczoną trasą, którą przeszedłeś.

Autor/ka najciekawszej trasy otrzyma Tablet graficzny Bamboo Fun, urządzenie łączące technologię multitouch i wprowadzania danych za pomocą pióra, który dla czytelników mojego bloga ufundowała firma Wacom. Tablet ten posiada m.in. funkcję umożliwiającą rysowanie trasy na mapie, a także przeglądanie zdjęć, czy pracę z programami graficznymi typu Photoshop.

Poniżej lista zasad. Jeśli jakaś wskazówka nie da się zastosować tam, gdzie się znalazłeś, improwizuj.

1. Stań w miejscu startu.
2. Przejdź 100 kroków, a potem skręć o 90 stopni, tak szybko jak to możliwe.
3. Idź nadal w tym samym kierunku aż spostrzeżesz coś niebieskiego.
4. Wtedy skręć w lewo i idź dalej 50 kroków.
5. Idź w dowolnym kierunku aż spostrzeżesz kapliczkę lub mural (grafitti, szablon).
6. Wtedy skręć w pierwszą możliwą ulicę w prawo i idź tak długo aż znajdziesz miejsce, gdzie możesz usiąść.
7. Wybierz dowolny kierunek i idź 50 kroków. Potem, gdy zobaczysz coś, co może mieć więcej niż 100 lat skręć w lewo.
8) Idź nadal, aż zobaczysz coś, co będzie miało niezwykły kolor, kształt lub fakturę. Skręć wtedy w prawo.
9. Idź w dowolnym kierunku aż zobaczysz budynek z czerwonej cegły lub ciekawy detal architektoniczny.
10. Kieruj się w stronę domu, patrząc czy coś ciekawego znajdzie się na Twojej drodze.

Na spacer możesz wybrać się już w najbliższy weekend!

Czekam na maile z opisami tras Waszych spacerów i zdjęciami do 28 marca: warsoff@gmail.com

Ogłoszenie wyników konkursu – 4 kwietnia.

Najciekawsze trasy opublikuję na blogu.
Zapraszam!

 
1 , 2 , 3