blog przewodnicki
wtorek, 24 maja 2011

ART WALK - Zainspiruj się Pragą!

Zobacz, co dzieje się na prawej stronie Wisły, gdzie swoje miejsce odnalazło kilkudziesięciu artystów. Art Walk to nowy, kreatywny sposób poznawania miasta. Podczas wycieczki odwiedzisz kilka pracowni oraz galerii mieszczących się na ul. Brzeskiej, Ząbkowskiej oraz na terenie Wytwórni Wódek Koneser. Zobaczysz jak mieszkają i co robią Nowi Prażanie. Policzysz ile klubów jest w okolicy. Obejrzysz uliczną galerię street artu i dowiesz się jak obecność artystów zmieniła oblicze tej dzielnicy.

Spacer połączony jest z mini warsztatem w Otwartej Pracowni Twórczej Jana i Zofii Kubickich na ul. Brzeskiej 17 a. Warsztat polega na zaprojektowaniu i ułożeniu mozaiki, jako formy designu użytkowego. Temat mozaiki – Wisła. Zajęcia poprowadzi Jan Kubicki, artysta rzeźbiarz.


Miejsce spotkania: ul. Ząbkowska 1 (obok niebieskich aniołków)

Data: 17 czerwiec (piątek) godz. 17.00 – 20.00

Bilet: 25 zł

Konieczne zapisy na adres: warsoff@gmail.com

Ilość miejsc ograniczona.

Już niedługo Uwalnianie Przestrzenii, wydarzenie, które polega na udostępnianiu zamkniętych miejskich przestrzenii i oprowadzaniu po nich. W tym roku będzie trwało dwa dni - 4 i 5 czerwca. Oprócz zwiedzania wielu ciekawych obiektów w tym roku organizowane są 3 wycieczki rowerowe i to wszystkie po prwej stronie Wieły!

W ramach tych wydarzeń WarsOff zaprasza na wycieczkę rowerową po Pradze Północ:

Wycieczka rowerowa
Praskie Zagłębia artystyczne

(ART WALK na kółkach)
Po prawej stronie Wisły swoje miejsce odnalazło kilkudziesięciu artystów. Praga Północ to prawdziwie artystyczna dzielnica, kipiąca alternatywną kulturą. Na jej terenie znajdziemy wiele prężnie działających zagłębi kulturalnych, a ostatnio artystyczna fala rozciągnęła się też na Pragę Południe.

Podczas wycieczki zobaczysz praskie podwórka naznaczone sztuką, poznasz pracujących tu artystów, zobaczysz jak ich obecność zmieniła tę zaniedbaną dzielnicę. Dowiesz się, gdzie można zobaczyć ciekawą wystawę, gdzie grane są spektakle offowe i jak to się w ogóle stało, ze artyści pojawili się na Pradze?

Wycieczka obejmie Nową Pragę, ul. Stalową, 11 Listopada, Inżynierską, ul. Brzeską, Ząbkowską, Szmulowiznę, ul. Mińską, czyli zakończy się na Pradze Południe.

Czas trwania ok. 3 godziny.

Data: 4 VI

Godzina: 17

Miejsce zbiórki: ul. 11 Listopada 22 - podwórko
Więcej informacji oraz zapisy: http://www.uwalnianie.pl/

niedziela, 22 maja 2011

W zasadzie spokojnie mogłabym napisać pierwszy (fajny) hostel na Pradze. Podobno są jeszcze dwa inne, ale w dosyć hardcorowym standardzie hotelu robotniczego. Natomiast hostel Fabryka, który zaczął działać dokładnie dzisiaj rano, (pojawili się pierwsi goście) wygląda naprawdę zachęcająco.

Plusem jest już samo jego położenie - w oficynie podwórka na 11 Listopada 22, tzw. małego Berlina, czyli zagłębia alternatywnych klubów, mieszącego także kilka pracowni malarskich, oraz najstarszy offowy teatr działający na Pradze - Teatr Akademia.

Nocą podwórko to jedna wielka imprezownia, słowem coś wymarzonego dla każdego, kto po upojnej nocy spędzonej w pobliskich klubach musi jedynie wdrapać się na I piętro, by walnąć się na łóżko. Odpada koszt taksówki :)

Jedyny minus to hałas dochodzący z klubów i basy z Hydrozagadki, ale sprawdziłam organoleptycznie, podczas wczorajszej wizji lokalenej, że  jeśli zakmnie się okna w środku jest dosyć cicho.

Tak wygląda ogromna kuchnia. Hostel jest obszerny, dwupoziomowy, pokoi do wyboru do koloru, jest dwójka, pokoje kilkuosobowe, jest i apartament z pięknym balkonem z żeliwną balustradą, wychodzący na podwórko.

Inny plus, to usługa wiązana - każdy gość ma za darmo wjazd do Saturatora, gdyż Fabrykę otworzyła ekipa prowadząca ten klub - gratuluję kolejnego fajnego pomysłu i trzymam kciuki za powodzenie.

Więcej info: http://www.hostelfabryka.pl/

 

piątek, 20 maja 2011

Tak przedstawia się wnętrze ruiny na Wileńskiej 1, która ma patriotyczne barwy na dyktach w oknach. Dziś straszy, choć mógł tu być teatr Michała Żebrowskiego (!). Budynek w którym Wiech przed wojną miał swój słodki sklep, a po wojnie mieszkali radzieccy oficerowie.

Jest pustostanem odkąd opuścili go rosyjskojęzyczni lokatorzy, podobno zabierając ze sobą nawet grzejniki i totalnie rujnując swoje byłe apartamenty. Na dole za PRL był sklep, gdzie za okazaniem specjalnej przepustki można było kupić m.in. dywany, wódkę i kawior.

Fotki pochodzą z bloga: http://penetratorscavengerteam.blogspot.com/2010_03_01_archive.html i tam znajdziecie też ich znacznie więcej. Nie znam panów, ale ich działalność budzi moje najskrytsze marzenia.

 

 

 

środa, 18 maja 2011

A oto kilka fotek, które dają przedsmak najbliższego spaceru Warsoff i Zwiąż Mnie pt. "Ostańce, historie praskich kamienic." Spacer już w najbliższą sobotę!

 

 Wileńska 13, kamienica zbudowana dla aktorów Teatru Wielkiego pod koniec XIX w.

 

Targowa 41 dom Wolfa Welta z 1913 r.

Brzeska 18 przyszły apartamentowiec lub biurowiec.

 
1 , 2 , 3