blog przewodnicki
poniedziałek, 25 czerwca 2012

WarsOff na planie filmu dokumentalnego "Dziś, jutro... wczoraj" w reżyserii Krzysztofa Kadłubowskiego.

Film podejmuje temat Dzieci Holocaustu, tego w jaki sposób przeszłość wpływa na ich dotychczasowe życie oraz życie ich bliskich. Kamera towarzyszyła wycieczce po warszawskiej Pradze, śladem miejsc, w których ukrywani byli Żydzi podczas okupacji.

Zaczęliśmy w ZOO od zwiedzenia willi "pod zwariowaną gwiazdą", czyli willi Żabińskich. Dyrektor ZOO i jego żona pomogli w ukryciu i zapewnili tymczasowe schronienie kilkudziesięciu osobom - uciekinierom z getta. To kamień upamiętniający dyrektora Jana Żabińskiego za... wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu wiedzy przyrodnicznej.

Tak dziś prezentuje się tajne wejście/ wyjście do willi, które własnoręcznie wykonał Jan Żabiński dla ukrywających się "gości". Tunel długi na kilka/ kilkanaście metrów prowadzi do piwnicy willi i został odkryty w ubiegłym roku podczas remontu budynku. Dziś jest do połowy zasypany. Prace jeszcze trwają, ale właz, który odkrywam będzie przykryty pleksją i udostępniony z właściwą informacją zwiedzającym.

A to podwórko znane z książki "Targowa 64" napisanej przez Leona Guza. Tu w małym mieszkanku - 20 metrowym pokoju, bez ustępu i bieżącej wody ukrywało się 5 osób. Pomagała kobieta o pseudonimie "Teresa" z ul. Brzeskiej 11. Na zdjęciu na razie spokojnie, ale za chwilę rozpocznie się dyskusja z sąsiadem z balkonu o książce, czynszu i byciu prawdziwym Polakiem.

Kolejne malownicze podwórko, tym razem z figurką, której głowa pochodzi z kapliczki przy ul. Wileńskiej 5. Dziś to pustostan zabity na głucho. Na Wileńskiej 5 polski motorniczy ukrywał żydowskiego lekarza  z żoną. Niestety para nie przeżyła wojny, zostali odkryci podczas rewizji domu.

 

Zakończyliśmy wycieczkę na ul. Brzeskiej. Gdy Żydzi z Brzeskiej musieli odejść do getta, na ich miejsce przybyli mieszkańcy m.in. z ul. Pawiej. Na Brzeskiej było kilka mieszkań, gdzie podczas okupacji ukrywano Żydów. Dziś pamięć o mieszkańcach, których już nie ma przypomina napis wykonany w ramach akcji "Tęsknię za Tobą, Żydzie." W wielu innych lokalizacjach i miastach napis ten bywał uznany za kontrowersyjny i zamalowywany. Na Brzeskiej nikt go nie ruszył. Na zdjęciu wnuk jednej z bohaterek filmu, uczestnik wycieczki.

Prace nad filmem "Dziś, jutro... wczoraj" jeszcze trwają. Na blogu WarsOff na pewno pojawi się informacja o premierze dokumentu.

A wcześniej relacja z wizyty w Willi Żabińskich z warszawskiego ZOO - domu pełnego schowków i kryjówek.

fot. Jacek Stefańczyk


piątek, 15 czerwca 2012

WarsOFF  to Alternatywne Zwiedzanie Warszawy, wycieczki dla tych, którzy nie lubią tłumów i wydeptanych ścieżek. To autorskie, alternatywne trasy, jakich nie ma w przewodnikach.

Oferujemy trasy piesze, rowerowe, a dla małych grup ( do 3 osób)  – zwiedzanie legendarnym FIATEM 125 p.

Zabytkowy FSO 125p,  czyli popularny „duży fiat" oparty na konstrukcji z lat 60 tych. Kultowe auto żerańskiej Fabryki Samochodów Osobowych, obiekt motoryzacyjnych marzeń Polaków sprzed kilku dekad. Klasyczna sylwetka typu sedan z czterodrzwiowym nadwoziem zapewni wygodę podróżującym!

W sprawie wycieczek proszę o kontakt mailowy: warsoff@gmail.com Przystępne ceny!Miejsce spotkania: Blok - Al. Solidarności 64

Data: 21 VI – czwartek, godz. 18 sta.

Wstęp wolny

Pierwsze socjalistyczne osiedle, idealne miasto ogród – jak dziś wygląda osiedle zaprojektowane przez  Bogdana Lacherta na gruzach getta? I  jak żyje się jego mieszkańcom i mieszkankom? Spacer będzie miał formę interaktywnego spotkania, gdyż wezmą w nim udział wieloletnie mieszkanki dzielnicy, uczestniczki projektu „Warkocze M.”. Wiele z nich pamięta czasy odbudowy Warszawy.

Odwiedzimy miejsca charakterystyczne dla osiedla Muranów i ważne dla lokalnej społeczności – podwórka, zapomniane skwery i ulubione kawiarnie.

Wycieczka rozpocznie się wizytą w Instytucie Awangardy, a zakończy podziwianiem budynku – zdobywcy tytułu Mister Warszawy z 1960 r.

Wycieczkę poprowadzi Katarzyna Chudyńska – Szuchnik, przewodniczka miejska nr. Legitymacji 1449.

Spacer jest częścią projektu „Warkocze M.” realizowanego przez Fundację Centra/ Kolektyw UFA a finansowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach projektu „Seniorzy w Akcji”.

*Zdjęcie pochodzi z ksiąźki Bolesława Bieruta "Sześcioletni plan odbudowy Warszawy", Książka i Wiedza 1951 r. za www.stacjamuranow.art.pl

wtorek, 12 czerwca 2012

Tegoroczną Noc Pragi przypadającą na 15 czerwca 2012 przygotowano z wielkim rozmachem. Do wyboru ponad 50 atrakcji - WarsOFF wybrał dla Was najciekawsze.


W tym roku Noc Pragi będzie okazją by wejść do wielu podwórek i pracowni. Ciekawym pomysłem są akcje artystyczne w miejscach zupełnie zaskakujących. Ale po kolei.


Warsztaty na Pradze
Na początek warto wybrać się na warsztaty. Np. o 17 stej w barze Skamiejka (Ząbkowska 37 wejście od ul. Nieporęckiej) odbędą się warsztaty lepienia pielmieni. Robione na miejscu pielmieni, czyli pierożki, to sztandarowa pozycja w menu Skamiejki, jak również herbata z samowara z konfiturami.

Z kolei na darmowe warsztaty tańca egzotycznego zaprasza Szkoła Tańca UANGA (ul. Białostocka 22).

Tego wieczoru można w promocyjnej cenie uczestniczyć w warsztatach ceramicznych w Operze Glinianej (podwórko Targowa 62). Do opery drogę wskażą wam anioły w bramie. Przy okazji dobrze obejrzyjcie to wyjątkowe podwórko – prawdziwy praski kombinacie różnych usług, z obowiązkową kapliczką, street artem, żeliwnymi odbojami i kółkami do wiązania koni.


Muzyka - kluby na Pradze
Poza koncertem głównym, który odbędzie się w Sali Teatru Konsekwentnego w Koneserze, muzyki nie zabraknie w praskich klubach. Aby poczuć praską atmosferę i zintegrować się z mieszkańcami proponuję przyjść do zagłębia klubowego na podwórku 11 Listopada 22. Tu o 19 stej odbędzie się koncert zespołu „Cała Praga śpiewa z nami”. Skład to prascy seniorzy i muzycy z zespołu Czessband. Razem grają już od roku. Nie zabraknie takich szlagierów jak nieśmiertelne „Chodź na Pragie” czy "Nalot".

A może ktoś lubi najmniejsze koncerty świata? Proszę bardzo. O godz. 20 w „Projekcie” (Wileńska 21) zabrzmi Ska. Natomiast w „Łysym Pingwinie” o 22 koncert w wykonaniu Kapeli Muzyki Kuchennej pod intrygującą nazwą Jazgodki.


Teatr na Pradze
Kto jeszcze nie widział Grupy Teatralnej Warszawiaki zajmującej się rekonstrukcją historyczną na wesoło niech wali jak w dym do kawiarni Stara Praga (Targowa 18).

Za to w słynnym i startym jak świat Barze Ząbkowskim (Ząbkowska 2)  o godz. 21 odbędzie się konfrontacja teatru i footbolu – czyli czytanie performatywne „Chóru sportowego” Elfride Jelinek w wykonaniu grupy TERAZ POLIŻ.

Pokaz Teatru Tańca z Zakładu Poprawczego w Falenicy już po drugiej stronie Ząbkowskiej. Pod adresem Ząbkowska 1 i 3 o godz. 20 i 22.15. To wszystko w ramach podwórkowej arteterapii, w ramach której usłyszymy również praski rap – godz. 20.30.


Prascy artyści
Noc Pragi 2012 to świetna okazja by odwiedzić pracownie praskich artystów. Absolutny must to odwiedzenie ul. Małej, gdzie zadomowiła się pracownia slow fashion „Podobasz mi się Mała” (Mała 7a, niebieskie drzwi). Będzie tu można kupić  torby i ubrania.

Warto wdrapać się również na ostatnie piętro pięknej kamienicy „Pod 3 fasadami” na Kłopotowskiego 38 gdyż tam pod numerem 5 jest Przestrzeń Twórcza 81 stopni.

Na ul. Folwarczną 5 (to już Szmulki!), gdzie odbędzie się wystawa fotografii zaprasza Pracownia otwarta. I choćby już brakło sił koniecznie przyjdźcie jeszcze na „Śniadanie z Amy”, wystawę rzeźbiarską poświęconą Amy Winehouse w pracowni Państwa Kubickich na ul. Brzeskiej 17 a.