blog przewodnicki
środa, 29 sierpnia 2012

fot za warszawawieluswiatów.pl

Podczas wycieczki o znanych Żydach związanych z Pragą odwiedzimy Teatr Baj na ul. Jagiellońskiej 28. Budynek został wybudowany w latach 1911 - 1914 jako Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnej.

W okresie międzywojennym była tu szkoła dla 800 dzieci, bursa, przytułek i ochronka. Olbrzymi budynek od frontu wygląda bardzo okazale, wyróżnia się architekturą nawiązującą do renesansu polskiego. Niestety z od zaplecza podziela stan wielu cennych praskich zabytków - jest zdewastowany, dykty straszą w oknach, częściowy pustostan.

W miejscu obecnej sali widowiskowej mieściła się synagoga. Gdzie dokładnie się znajdowała można poznać, po zamurowanych oknach.

"Dawny układ obiektu można odczytać z rozkładu okien, zarówno tych zachowanych jak i tych częściowo zamurowanych. Od ulicy, tj. od zachodu znajdowały się zapewne: przedsionek z wejściem da mężczyzn do sali głównej, a nad nim trójkondygnacyjna galeria dla kobiet, dostępna z klatki schodowej na rzucie 3/4 koła, umieszczonej od strony północnej (od strony dziedzińca głównego). Główna sala modlitwy oświetlona była czterema wysokimi oknami od południa. Obecnie wnętrze pozbawione jest śladu dawnego wystroju."

(za "Nie masz Bożnicy Powszechnej", Eleonora Bergman.)

Ciekawostką jest, że część budynku, właśnie po synagodze, została zaadoptowana na cele teatralne przez działający tam krótko Teatr Żydowski.


Okres, który będziemy wspominać ze względu na jednego z bohaterów spaceru to lata powojenne - Gmach Wychowawczy był przez 5 lat siedzibą Centralnego Komitetu Żydów w Polsce.

A bohaterami wycieczki będą: poeta, muzyk, premier Izraela, wielki pedagog i przyjaciel dzieci, patriota i uczestnik insurekcji kościuszkowskiej oraz działający w Warszawie architekci.

Start godz. 18, podwórko na ul. 11 Listopada 22

30 sierpień 2012

Wycieczka odbywa się w ramach Festiwalu Warszawa Singera. Wstęp bezpłatny.

środa, 22 sierpnia 2012

WarsOff  - Alternatywne zwiedzanie Warszawy

To ekipa przewodników z nieszablonowym podejściem do miasta.

WarsOff to:

- promowanie wielokulturowego oblicza stolicy,

- odkrywanie na nowo historii warszawskich Żydów i ich roli w lokalnej społeczności,

- promowanie dzielnic marginalizowanych i z pozoru nieprzyjaznych dla miejskiej turystyki,

- oprowadzanie po miejscach związanych ze środowiskiem LGTB,

- wycieczki ART WALK po zagłębiach kulturalnych i pracowniach artystów, połączone z warsztatami artystycznymi,

- spacery śladami warszawskich plenerów filmowych,

- realizacja wycieczek o niestandardowej tematyce dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Np. zwiedzanie Fiatem 125 p.

WarsOff dba o zachowanie pamięci nie tylko o zabytkach historycznych ale także o reliktach niematerialnych ważnych dla lokalnych społeczności. Podnosimy temat gentryfikacji prawobrzeżnej Warszawy.

Wśród inicjatyw podejmowanych przez WarsOff znalazły się również działania na rzecz środowisk wykluczonych – prowadziliśmy warsztaty w ośrodkach pomocy społecznej dla seniorów oraz wycieczki w formie gry miejskiej dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych.

 

WarsOff to:

Katarzyna Chudyńska – Szuchnik – warsoff@gmail.com

Michał Fijka - michal-fijka@wp.pl

poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Taka okazja zdarza się raz w roku! Już drugi raz podczas Festiwalu Warszawa Singera zapraszamy na wyjątkowe wycieczki. W tym roku WarsOff przygotował trzy oryginalne trasy zwiedzania prawobrzeżnej Warszawy:


„Szlakiem Szmula Zbytkowera”

27.08. - Poniedziałek godz. 18.30

Zbiórka: Podwórko ul. 11 listopada 22

Legendarny Szmul Zbytkower wywarł duży wpływ na rozwój prawobrzeżnej gminy żydowskiej oraz samej Pragi. To od jego imienia pochodzi nazwa Szmulowizna. Spacer do miejsc związanych z kulturą żydowską, pokazujący udział społeczności żydowskiej w życiu i rozwoju tej dzielnicy, prowadzi Katarzyna Chudyńska – Szuchnik.


Żydowscy fabrykanci i przedsiębiorcy po prawej stronie Wisły”

28.08 - Wtorek - godz. 18.00 – 20.00

Zbiórka: Podwórko ul. 11 listopada 22 

Spacer po industrialnej Pradze. W XIX wieku Praga przeżywała rozkwit industrialny: to tu powstawały gorzelnie, manufaktury, kwitło rzemiosło. Wiele fabryczek i manufaktur – m.in.: Fabryka Wyrobów Gumowych „Brage”, Fabryka Perfum i Mydeł „Florange” – miało właścicieli pochodzenia żydowskiego.

„Znani Żydzi związani z Pragą”

30.08. - Czwartek, godz. 18.00-20.00

Zbiórka na podwórku ul. 11 listopada 22
Janusz Korczak, Menachem Begin, Julian Tuwim, Władysław Szpilman to tylko kilka postaci, których losy związane były z prawobrzeżną Warszawą. Odkryjemy ich historie i miejsca z nimi związane.

Wycieczki prowadzi przewodnik WarsOff - Katarzyna Chudyńska-Szuchnik (nr. legitymacji 1449)

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy!

Już w najbliższą sobotę pierwszy spacer przygotowany w ramach projektu Odkrywanie Ochoty przez Stowarzyszenie Barwy Kultury i przewodników WarsOff. Uczestnictwo w wycieczkach jest bezpłatne. Do zobaczenia!