blog przewodnicki
czwartek, 15 sierpnia 2013

Już niedługo rozpocznie się 10 edycja wyjątkowego dla Warszawy festiwalu Singera przybliżającego i upamiętniającego żydowskich mieszkańców. Wśród wielu atrakcji nie przegapcie wycieczek WarsOff przygotowanych specjalnie na tę okazję. Tym razem będziemy spacerować nie tylko po Starej Pradze, ale również po centrum Warszawy oraz po Grochowie!

Na wszystkie wycieczki wstęp wolny.

26 SIERPNIA 2013, poniedziałek

 

godz. 18:30 „Ślady Wielkiej Synagogi na Tłomackiem we współczesnej tkance miejskiej Warszawy” – spacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik

Zbiórka: przed wejściem do „Zachęty”, Pl. Małachowskiego 3,  czas spaceru: 2 godz. Uczestnicy wycieczki proszeni są o zabranie jednorazowego biletu komunikacji miejskiej – może być 20 minutowy.

 

 27 SIERPNIA 2013, wtorek

 

godz. 18:00 „Farma Żydowska na Witolinie, historia, ciekawostki, pozostałościspacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik

 Zbiórka Plac Szembeka, czas spaceru 1,5–2 godz.

 

 29 SIERPNIA 2013, czwartek

 

godz. 18.00-20.00Żydowscy mieszkańcy warszawskiej Pragi w dwudziestoleciu międzywojennym – życie codzienne i świąteczne, obyczaje, relacje z sąsiadami” spacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik po Starej Pradze

Zbiórka: Plac przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3

czas spaceru - 2 godz.

kartka z książki "Sefar Praga"

 

 

 piątek, 09 sierpnia 2013
  • 11.08 PODKOWA LEŚNA – rowerowo

Start: 12.00, stacja WKD Podkowa Główna. Czas: 2 h. Przewodnik: Michał Fijka (WarsOff)


„Drugiej takiej miejscowości jak Podkowa Leśna nie ma w całej Polsce. Tylko tu udało się zrealizować ideę miasta ogrodu” – Jerzy S. Majewski.  Podkowa Leśna to jedyne miasto w Polsce bez ani jednego bloku,  całkowicie położone w lesie! Podkowa Leśna narodziła się 9 kwietnia 1925 roku, kiedy to Stanisław W. Lilpop – przemysłowiec, bywalec salonów, podróżnik oraz fotografik (w DSH prezentowana jest wystawa jego zdjęć) podpisał akt oddający w ręce spółki Miasto Ogród – Podkowa Leśna, przeprowadzenie sprzedaży terenów Podkowy. Projekt urbanistyczny miejscowości, będącej dziś częścią aglomeracji warszawskiej sporządził Antoni Jawornicki. Podczas wycieczki przejedziemy się m.in. Aleją Lipową, liczącą prawie 100 lip, zobaczymy pałacyk myśliwski Lilpopa, willę „Aida” oraz przedwojenną willę „Kasyno Obywatelskie”.

Wycieczka odbywa się w ramach Dzielnicowego Dyżuru Varsavianistycznego organizowanego przez Dom Spotkań z Historią.