blog przewodnicki
środa, 11 września 2013

Uwaga uwaga, miło nam ogłosić, że na zaproszenie WarsOff niedzielną wycieczkę po Falenicy poprowadzi wybitna znawczyni historii tej miejscowości - Barbara Wizimirska, autorka książki "Opowieści Falenickie".

Poza prowadzącym reszta pozostaje bez zmian - spotykamy się o 12 po muralem "Pomarańczarka" od wschodniej strony PKP Falenica.


czwartek, 05 września 2013
  • W ramach Dzielnicowego Dyżuru Varsavianistycznego organizowanego przez Dom Spotkań z Historią zapraszamy we wrześniu na dwie wycieczki:

  • 8.09 ANIN I WAWER –  rowerowo

Start: 12.00, przy ul. Płowiecka 77 „Murowanka” . Czas: 2,5 h. Przewodnik: Katarzyna Chudyńska – Szuchnik (WarsOFF)


Opis: Tereny letniskowe i kolonie mieszkalne Starego i Nowego Wawra oraz Anina. Osią wycieczki będą ślady znanych osób związanych z tą okolicą – postaci historycznych, artystów, poetów. Anin powstał na początku XX wieku w sosnowym lesie, Wawer prawie wiek wcześniej na wydmach i mokradłach. W Aninie zobaczymy drewniane „świdermajery”, a w Wawrze miejsca w których działa się historia. Do dziś dnia na rogu ulic Rubinowej i Widocznej stoi dawny bar Antoniego Bartoszka, w którym doszło do zabójstwa dwóch podoficerów niemieckich w grudniu 1939 roku. Niemcy w odwecie za ich śmierć dokonali zbiorowej egzekucji i w światłach reflektorów rozstrzelali 107 cywilów.  • 15.09 FALENICA –  pieszo

Start: 12.00, Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A placyk pod muralem „Pomarańczarka”. Czas: 2,5 h. Przewodnik: Katarzyna Chudyńska- Szuchnik (WarsOFF)
Opis: Falenica to jednocześnie dawne letnisko i żydowski sztetl. Zobacz miejsca istotne dla przedwojennej społeczności lokalnej i warszawiaków przybywających na wypoczynek. Jak realizowano wizję letniskowego miasteczka, gdzie mieściły się słynne pensjonaty? Odkryjemy pozostałości prężnej gminy żydowskiej, odszyfrujemy przedwojenne nazwy ulic…

Na wszystkie spacery wstęp wolny. Brak zapisów.