blog przewodnicki
czwartek, 09 lipca 2015

Zapraszamy tych, którzy dopiero odkrywają Pragę oraz tych którzy spacerowali z WarsoFF w poprzednich latach w ramach Art Walk - będzie okazja, aby zobaczyć jak dziś wygląda artystyczna Praga - co się zmieniło, a co zostało...

 

W sobotę 18 lipca 2015 r.

Start spacerów:

• godz. 12.00 na rogu ulicy Targowej i 11 Listopada


• godz. 14.00 na ulicy Ząbkowskiej 1 pod instalacją "Matecznik anielski" zwany również Pomnikiem Aniołka
.

Podczas każdego ze spacerów odwiedzimy kilka pracowni, galerie oraz mobilne punkty artystyczne :)

Organizator: Art Inn

art walk

czwartek, 23 kwietnia 2015

Już za dwa dni spacer przedkonsultacyjny po terenie Nowej Pragi - fragmentu dzielnicy, która najbardziej potrzebuje rewitalizacji.

Budynków i lokalizacji, których standard się poprawił, jest tu bardzo mało, tych w potrzebie - jak okiem sięgnąć - pełno.

Na pierwszym planie ostatnia oficyna Towarzystwa Akcyjnego Wróblewski & Ska, która po odnowieniu ma stać się kolejnym na Pradze Centrum Kreatwyności - tutaj sprofilowanemu na rzemiosło. Obok niej boisko Stowarzyszenia "Otwarte drzwi a przed nim stołówka prowadzona przez to Stowarzyszenie pod nazwą - Czerwony rower. Stołówka w odremontowanym pofabrycznym budyneczku wygląda zachęcająco i jest dostępna dla wszystkich. Ceny w przedziale baru mlecznego!

 

 

 Tak natomiast prezentuje się nasz ostatni nowopraski mohikanin - drewniak z ul. Środkowej 9, który od 1933 roku służy jako świetlica dla dzieci z okolicy. Inaczej - domek Dziadka Lisieckiego. Budynek, który jest zabytkiem czeka na staranny remont, dlatego już jest wyłączony z eksploatacji. A dzieci mają do dyspozycji nową, przestronną i przyjaźnie wyglądającą świetlicę po prawej stronie. Miejsce dziś prowadzone jest przez Zespół Ognisk Wychowawczych i ma bardzo przyjemny, duży ogród z placem zabaw.

Dzięki uprzejmości Pani kierownik Ogniska, miejsce to odwiedzimy w trakcie wycieczki.

 

środkowa 9

 

To podwórko kamienicy na przeciw z adresem Środkowa 12 - objętej planem rewitalizacji. Jego przestrzeń była obiektem działania Stowarzyszenia Odblokuj trzy lata temu. Pozostałości widać do dziś.

Środkowa 12

niedziela, 19 kwietnia 2015

Najbliższy, czyli ostatni kwietniowy weekend poświęcony będzie tematowi rewitalizacji na Pradze Północ:

Pałacyk Konopackiego rewitalizacjaSpacer przedkonsultacyjny - Nowa Praga

Sobota 25.04.2015

Godz. 10.30

Zbiórka: ul. Targowa 74 (budynek DOKP)


Trasa: Ul. Wileńska – Ul. Inżynierska – ul. Mała, ul. Stalowa, ul. Strzelecka. W tym:

- Ul. Targowa 80 – Planowane Centrum Kreatywności

- Ul. Wileńska – wyzwania rewitalizacji dot. kamienic na odcinku od ul. Targowej do ul. Czynszowej

Ul. Inżynierska – nowa funkcja słynnego Domu pod Syreną – Centrum Kreatywności w ramach Warszawskiej Przestrzeni Technologicznej


- ul. Mała – pomysły dot. rewitalizacji – („Mała ulicą rzemiosła?)


- ul. Stalowa – działania planowane do realizacji w ramach rewitalizacji społecznej  to utworzenie Centrum Kulturalno – Społecznego - ul. Stalowa 34


- ul. Strzelecka - najsłynniejszy i najbardziej zaniedbany zabytek obszaru – planowane Centrum Kulturalno – Społeczne Pałacyk Konopackiego, ul. Strzelecka 11/13


muzeum pragi w budowieSpacer przedkonsultacyjny -

Stara Praga

Niedziela 26.04.2015

Godz. 10.30

Zbiórka: ul. Targowa 50/52 Muzeum Warszawskiej Pragi


Trasa: Targowa, ul. Ząbkowska, teren Bazaru Różyckiego, ul. Brzeska, ul. Markowska, ul. Białostocka.

W tym zobaczymy: 


- Muzeum Warszawskiej Pragi

- Centrum Kreatywności Targowa 56, 

- Modernizacja bazaru Różyckiego

- ul. Ząbkowska – przedstawienie inwestycji „Rewitalizacja ul. Ząbkowskiej” i jej kontynuacji, 


- ul. Brzeska – wyzwania rewitalizacji – budynki komunalne na odcinku od ul. Ząbkowskiej do ul. Kijowskiej

- ul. Markowska – przykłady renowacji zabytkowych kamienic oraz miejskiej zieleni

- ul. Białostocka – modernizacja ulicy oraz budynków
mieszkalnych

- Ul. Nieporęcka – projekt Nieporęcka, działania Pracowni Architektonicznej „Nieporęcka”

Czas każdego spaceru 2,5 – 3 godz. 

Wstęp: Bezpłatny


Przewodnik: „WarsOff” Katarzyna Chudyńska – Szuchnik

Uczestnikom niedzielnego spaceru po Pradze Południe - serdecznie dziękuję za wytrwałość!

Kamionek i część Grochowa w ramach najnowszego programu rewitalizacji (ZPR) czeka kilka zmian - dużych i małych. To im oraz efektom dotychczasowej rewitalizacji poświęcony był spacer przedkonsultacyjny.

Wycieczka rozpoczęła się od wyjątkowej kamienicy z adresem Targowa 14 (kiedyś Wołowa 34), mogliśmy zwiedzić cztery urokliwe podwórka, które na co dzień są niedostępne. Dla chętnych spragnionych więcej informacji o tym wyjątkowym zabytku polecam artykuł Janusza Sujeckiego ze Spotkań z zabytkami, którego skan umieszczony jest tutaj.

Trasa obejmowała m.in. trzy ulice (Skaryszewska, Mińska, Kamionkowska) których przedwojenne kamienice komunalne zostały zakwalifikowane do remontu. Są to jednocześnie miejsca w pobliżu centrów lokalnych - miejsc ważnych, bądź uczęszczanych przez mieszkańców.

sinfonia varsovia stajnie

fot. Fundacja 8 Życzeń: Dawna aula w Stajni Instytutu Weterynaryjnego, zaadaptowana na koncert

Sinfonia Varsovia rewitalizacja

fot. Fundacja 8 Życzeń: Tylko takie konie rżą teraz w dawnej "weterynarii" - stajnia od ul. Grochowskiej.

Ważnym punktem wycieczki po Pradze Południe było dawny Instytut Weterynaryjny, adaptowany na siedzibę orkiestry Sinfonia Varsovia. Uczestnicy mogli wejść do środka Pałacu, a także dowiedzieć się, dlaczego na terenie Sinfonii znalazła się najnowsze grochowska kapliczka, zwana również Matką Boską Grochowską.

Instytut Weterynaryjnyźródło:sinfoniavarsovia.org

Po blisko 4 godzinnej opowieści o zmianach w tej części prawobrzeżnej Warszawy najwytrwalsi zobaczyli budynek dawnej przychodni dziecięcej, w której dziś  mieści się Centrum Aktywności Lokalnej.

Zwieńczenie wycieczki po Kamionku i Grochowie było słodkie - odwiedziliśmy słynną grochowską cukiernię z rurkami z butą śmietaną - jak to w niedzielę serwowała je sama właścicielka - Alina Przewłocka.

Warto przypomnieć, że konsultacje związane z rewitalizacją obszaru na Pradze Południe odbędą się:

23 kwietnia (czwartek), godz. 17:30-20:30, Centrum Paca, ul. M. Paca 40

Do zobaczenia!

wtorek, 21 października 2014

Płytę „Przyznaj się” bandu o nazwie Warszawskie Combo Taneczne dostałam w prezencie. Nie wiedziałam, co za czort. Włączyłam i pomyślałam: o esu retro pełną gębą, niechybna to oznaka, że człowiek się starzeje, skoro takiej muzyki słucha…

Pierwsze przesłuchanie połowy płyty nastroiło mnie więc lekko melancholijnie, aż tu nagle niespodziewanie usłyszałam  Serce w Plecaku i nastrój się piramidalnie zmienił… To był przełom. Dlaczego ja tę piosenkę w ogóle znam na pamięć?!? Nevermind - w tym skocznym wykonaniu z lekkim poczuciem obciachu, zaczęłam śpiewać ją na całe gardło (na szczęście jedna sąsiadka niedosłyszy, a druga w kościele ) I tak mi już zostało.

Śpiewam, ach te Rumunki, Rodzinkę i Siekiera Motyka, która jest ulubioną piosenką szkolną mojej córki, lat niespełna 9. Pewnie ona za jakiś czas będzie się zastanawiała, skąd zna te melodie…


Urzekający warśaski wokal to jedno, te tylne ł, te gardłowe dźwięki, te przeciągnięcia i burdel tatą podszyte sylabizowanie… Ale dźwięki piły – za nie mogłabym dać się pokroić - zwłaszcza w kawałkach podszytych tangiem, wolniejszych i nostalgicznych.

„Nikt nas nie pragnie, nie ma już dokąd wracać…” czy to nie jednej z lepszych tekstów piosenek do zaśpiewania po 3 lampce wina? Dla mnie szlagier na miano… „To były piękne dni”.


Nie będę pisać, że warszawski sznyt, warszawski folklor w autentycznym wydaniu, bo pewnie napisali to inni. Mnie to po prostu przekonuje, naturalność wykonania, maniera uzasadniona, wreszcie współczesne odczytanie piosenek warszawskich spelunek, bud i dansingów blisko oryginału, a jednak równie bliskie nam.


A i jeszcze – wielki plus za okładkę! Koty i tatuaże w takim zestawieniu to już tylko przywodzą na myśl Die Antwoord… I ja mam na Grochowie kilku ziomali, a przepraszam panów ziomali (może już nawet za darmo jeżdżą tramwajem) z rozmazaną jasno niebieską syrenką na przedramieniu…


A w najbliższą niedzielę 26 X 2014 o godz. 17 stej Warszawskie Combo Taneczne zagra na otwarciu Muzeum Pragi. I jak tu nie przytupnąć nóżką z uciechy?

A płytę „Przyznaj się” polecam przyjezdnym jako jedną z propozycji bardzo udanego alternatywnego souveniru z Warszawy.


 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 44