blog przewodnicki

Aktualności Prawy Brzeg

niedziela, 19 kwietnia 2015

Uczestnikom niedzielnego spaceru po Pradze Południe - serdecznie dziękuję za wytrwałość!

Kamionek i część Grochowa w ramach najnowszego programu rewitalizacji (ZPR) czeka kilka zmian - dużych i małych. To im oraz efektom dotychczasowej rewitalizacji poświęcony był spacer przedkonsultacyjny.

Wycieczka rozpoczęła się od wyjątkowej kamienicy z adresem Targowa 14 (kiedyś Wołowa 34), mogliśmy zwiedzić cztery urokliwe podwórka, które na co dzień są niedostępne. Dla chętnych spragnionych więcej informacji o tym wyjątkowym zabytku polecam artykuł Janusza Sujeckiego ze Spotkań z zabytkami, którego skan umieszczony jest tutaj.

Trasa obejmowała m.in. trzy ulice (Skaryszewska, Mińska, Kamionkowska) których przedwojenne kamienice komunalne zostały zakwalifikowane do remontu. Są to jednocześnie miejsca w pobliżu centrów lokalnych - miejsc ważnych, bądź uczęszczanych przez mieszkańców.

sinfonia varsovia stajnie

fot. Fundacja 8 Życzeń: Dawna aula w Stajni Instytutu Weterynaryjnego, zaadaptowana na koncert

Sinfonia Varsovia rewitalizacja

fot. Fundacja 8 Życzeń: Tylko takie konie rżą teraz w dawnej "weterynarii" - stajnia od ul. Grochowskiej.

Ważnym punktem wycieczki po Pradze Południe było dawny Instytut Weterynaryjny, adaptowany na siedzibę orkiestry Sinfonia Varsovia. Uczestnicy mogli wejść do środka Pałacu, a także dowiedzieć się, dlaczego na terenie Sinfonii znalazła się najnowsze grochowska kapliczka, zwana również Matką Boską Grochowską.

Instytut Weterynaryjnyźródło:sinfoniavarsovia.org

Po blisko 4 godzinnej opowieści o zmianach w tej części prawobrzeżnej Warszawy najwytrwalsi zobaczyli budynek dawnej przychodni dziecięcej, w której dziś  mieści się Centrum Aktywności Lokalnej.

Zwieńczenie wycieczki po Kamionku i Grochowie było słodkie - odwiedziliśmy słynną grochowską cukiernię z rurkami z butą śmietaną - jak to w niedzielę serwowała je sama właścicielka - Alina Przewłocka.

Warto przypomnieć, że konsultacje związane z rewitalizacją obszaru na Pradze Południe odbędą się:

23 kwietnia (czwartek), godz. 17:30-20:30, Centrum Paca, ul. M. Paca 40

Do zobaczenia!

poniedziałek, 13 października 2014
Jak brzmi Grochów? To parę nut unoszących się w powietrzu od strony Synfoni Varsovii przemieszane z echem końskiego rżenia i akordami właśnie naprawionej harmonii.
W rytmie wygrywanym kiedyś przez stukot wąskotorówki, a dziś warkot helikoptera. Okraszony gwizdem pociągów odprawianych z Olszynki Grochowskiej. Uważaj na hałas ostrzału artyleryjskiego, który pozostawił na ceglanym budynku największą miejską bliznę...

Dźwięki Grochowa to nowy spacer/gra miejska WarsOff dla dzieci w wieku szkolnym. To muzyka dzielnicy składająca się z dźwięków, które słyszymy codziennie oraz tych, które słyszymy okazjonalnie i tych, które istnieją już tylko w lokalnej historii.
Poniżej kilka fotek ze spaceru zrealizowanego we wrześniu 2014 roku dla Fundacji Osiem Życzeń, udział wzięli mali słuchacze Popołudniowej Szkoły Filmowej, którzy rozpoczęli prace nad filmami animowanymi.

Audio spacer ma charakter gry miejskiej, w której uczestnicy mają okazję poczynić wiele inspirujących odkryć.wycieczki dla dzieci warszawaspacery dla dzieci z przewodnikiem Warszawagra miejska Grochówwycieczki po Warszawie dla dzieci
fot. J. Łagowski Fundacja Osiem Życzeń
środa, 08 października 2014

macewy użytkowe park warszawa

Prace przy rozbiórce parkowej architektury z nagrobków trwają. Część parku zajmują już stosy z kawałków piaskowca - te, na których widać napisy i ornamenty są ustawiane oddzielnie.

pergole z macew na Pradze

Tutaj widać zwieńczenie macewy z płaskorzeźbą - motywem dłoni złożonych w geście błogosławieństwa, umieszczane na nagrobkach potomków arcykapłana Aarona. Czasem któraś z nierównomiernych brył wyróżnia się wyblakłym chyba czerwonym kolorem - macewy były kiedyś malowane na czerwono, żółto, niebiesko. Dziś te otwarte dłonie  w czasie rozbiórki nasypów z macew nabierają nowej symboliki...

nagrobki park leśnika

Sporo jest kawałków kamieni z rosyjskojęzycznymi inskrypcjami. Skąd się tu wzięły?

macewy z parku leśnika

Oto dawny budulec parkowych murków, nasypów i zabezpieczeń - tu kawałki są w całkiem dobrym stanie, częściej jednak są zabetonowaną masą. W tle pergole z macew zarośnięte winem, które wkrótce także zostaną rozebrane. To na pergolach można było dostrzec napisy w jidysz.

macewy w parku

Wkrótce kamienie zostaną przewiezione na Cmentarz Żydowski na Bródnie. Ale pracy jest jeszcze bardzo dużo - chociażby całe obramowanie placu zabaw i murki z drugiej strony parku.

macewy na placu zabaw

I na koniec refleksja - w urzędzie dzielnicy, musiał pozostać ślad po tej powojennej rewitalizacji parku. Kto, jak, dlaczego zdecydował o użyciu nagrobków jako materiału do ozdobienia parku, miejsca na potańcówki i placu zabaw? W skali Warszawy nie był to oczywiście odosobniony przypadek, ale może odpowiedź na te pytania pomoże zrozumieć dlaczego kilka lat po wojnie na tak dużą skalę zwieziono tu te nagrobki, połamano i zmieniono na parkowe meble.


poniedziałek, 06 października 2014

macewy park leśnikaW poniedziałek 6 października rozpoczęło się rozbieranie parkowych murków i pergoli wykonanych z macew prawdopodobnie z praskiego cmentarza na Bródnie. To zaskoczyło okolicznych mieszkańców, gdyż rozbiórka zapowiadana była na przyszły rok.

Usuwają je pracownicy warszawskiego Zakładu Remontu i Konserwacji Dróg. Dyskusja o potrzebie przewiezienia macew na cmentarz trwała od kilku lat, problematyczne było ustalenie podmiotu, który pokryje koszty przewiezienia macew. W rozmowach z Warszawską Gminą Żydowską oraz burmistrzem Pragi Południe uczestniczyli między innymi działacze ze Stowarzyszenia Szymona An-skiego, znanli z projektu Kibuc Grochów.

macewy codziennego użytku

Obecna rozbiórka jest możliwa dzięki prywatnemu amerykańskiemu ofiarodawcy.

macewy grochów

Parkowe murki oraz pergole zbudowane z macew otaczały przez kilkadziesiąt lat "okrąglak", czyli dawną widownię przed drewnianą sceną z zadaszeniem. Scena stała tu niedługo, do lat 60 tych i odbywały się na niej między innymi przedstawienia i potańcówki.

Choć pergole porasta wino można było na nich zauważyć ornamenty charakterystyczne dla nagrobków oraz napisy ijdysz. Na jednej z palet widoczne są napisy cyrylicą oraz ornament w kształcie krzyża - takich zagadek przy odsłanianiu i odkopywaniu macew na pewno będzie więcej.

W trakcie wyjmowania macew okazało się jak ogromna ich ilość została zużyta do parkowej architektury. Macewy posłużyły jako budulec w trakcie powojennej modernizacji parku. 

macewy park leśnika

Długo czekaliśmy, aż wrócą na swoje pierwotne miejsce, a park Leśnika nie będzie już jednym z ostatnich miejsc w Warszawie, gdzie można  zobaczyć macewy użytkowe. Warto za to sprawdzić murki w Parku Skaryszewskim, które wyglądają łudząco podobnie.

Czekamy na nowe szaty parku Leśnika.

macewy z cmentarza bródnowskiego

wtorek, 02 września 2014

Pomnik 4 śpiących

Tak wyglądają przygotowania do powrotu Czterech Śpiących na Pragę. Chłopaki będą stali bardziej na północ - bliżej osiedla Praga I, bliżej cerkwi i dawnej komendy na Cyryla, a dalej od pewnej kamienicy z Targowej z nieprzychylnymi im lokatorami.

Póki nie wrócą ( a wróble ćwierkają, że w tym roku to jeszcze nie nastąpi?) za śpiących robią różni lokalni ochotnicy, podsypiając publicznie w miejscach niekoniecznie do tego przeznaczonych...

Foto wykonał nieoceniony Jacek Natorff, którego pozdrawiam!

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 25