blog przewodnicki

Praga rules!

niedziela, 19 grudnia 2010

Sednem alternatywnego zwiedzania Warszawy jest Praga, wyjątkowa prawobrzeżna dzielnica. Tu nie ma wieżowców i białych kołnierzyków, jest dużo pięknej przedwojennej architektury i różnej maści freaków. Choć większość budynków jest potwornie zniszczona, zaniedbana i nigdy nie remontowana, tym bardziej fascynujące jest wypatrywanie w nich śladów dawnej świetności.

Czas toczy się wolniej. Od kilkunastu lat dzielnicę skolonizowali artyści, budząc ją do życia. Praga powoli przestaje być uważana za niebezpieczną, staje się modna. Ulice, które do tej pory były synonimem najgorszych, zapełniają się klubami, kafejkami, galeriami i teatrami. Praga zmienia się z dnia na dzień. Musisz to zobaczyć, musisz to poczuć!

Proponuję kilka sposobów na poznanie Pragi w zależności od tego, czy interesują Cię kultura, sztuka, historia, architektura, socrealizm itd:

1. Od przemysłu do artystów – czyli Praga w pigułce.

2. Mały Berlin, Koneser, magazyny Wróblewskiego - spacer po praskich zagłębiach artystycznych.

3. Praski mix kulturowy – zobacz, jakie kultury i narodowości miksują się na Pradze.

4. Praga postindustrialna - ruiny, lofty i centra kultury.

5. Praskie zabytki – te z katalogu i te niewidoczne dla przechodniów.

6. Nowa Praga - w królestwie Pana Gumy, Pana Ściany i Aksamitnego Heńka.

7. PRL na Pradze - miejsca, w których czas się zatrzymał.

8. Praga Filmowa - kultowe komedie PRLu, działa światowych reżyserów, najnowsze produkcje kina polskiego ostatnich lat, seriale -  wszystko kręci się w tej najbardziej warszawskiej dzielnicy.